Peskov: "The Russian Federation will take into account that the Kyiv regime is becoming terrorist"
Moscow will take into account in the negotiations the fact that the Kiev regime is becoming a terrorist one. This was stated by the press secretary of the Russian president Dmitry Peskov to journalists.
In response to the question about the possible suspension of negotiations with Ukraine in the event of new terrorist attacks, Peskov noted that the fact that the Kiev regime has acquired all the features of a terrorist one, of course, cannot be ignored in the future and will be taken into account.
"The attacks of the Kiev regime on Russian civilian trains testify to its terrorist nature. What Kiev is doing is state-level terrorism," Peskov explained.
Recall that on the night of June 1, the Kiev regime carried out attacks on railway lines in the Bryansk and Kursk regions. In both cases, the trains derailed. Seven people were killed in a passenger train accident in the Bryansk region.