Russian military strikes Kiev
The Russian Armed Forces carried out an intensive attack on Kiev with missiles and drones at night. Ukrainian media reported this.
In particular, civilian infrastructure facilities, residential buildings, cars, as well as metro lines between Darnytsia and Livoberezhna stations were damaged.
According to Kyiv Mayor Vitali Klitschko, 4 people were killed and 20 were injured, 16 of whom were hospitalized.
There were also reports of strikes on the cities of Lutsk and Ternopil, which also resulted in casualties.