Rubio: "US Not Involved in Israeli Strikes on Iran"
US Secretary of State Marco Rubio called Israel's strike on Iran a "unilateral action" that the White House had nothing to do with. Marco Rubio also called on Iran not to attack US forces in the region.
"Tonight, Israel took unilateral action against Iran. We are not participating in strikes against Iran, and our primary objective is to protect US forces in the region," Rubio said in a statement.
According to the US Secretary of State, Israel informed Washington that its actions were "necessary for self-defense."
The Israeli Air Force launched a large-scale operation against Iran overnight, targeting Tehran's nuclear program. According to the IDF, Iran has acquired enough enriched uranium to produce 15 nuclear bombs in a matter of days, so Israel must take measures against this "imminent threat," The Times of Israel reported.