Friday, 13 June, 2025, 11:52
Initial reports about the Zionist regime’s military attack indicate that six Iranian nuclear scientists have been martyred in the strike, namely Abdolhamid Minoochehr, Ahmad Reza Zolfaqari, Seyed Amir Hossein Feqhi, Matlabizadeh, Mohammad Mahdi Tehranchi, and Fereydoon Abbasi.
Feqhi was a member of the Faculty of Nuclear Engineering at the Shahid Beheshti University of Tehran. He was also the deputy head of the Atomic Energy Organization of Iran.
According to reports, Matlabizadeh has been martyred along with his wife.
Chief of Staff of the Iranian Armed Forces Major General Mohammad Hossein Baqeri, Commander of the Islamic Revolution Guards Corps Major General Hossein Salami, and Commander of Iran’s Khatam al-Anbia Central Headquarters Major General Gholam Ali Rashid were among the other officials martyred in the strikes on Friday morning.
Iran's General Staff announced that the commander of the country's air defense forces was also killed in the Israeli military attack. Previously, the Iranian side had admitted that the commander of the Islamic Revolutionary Guard Corps and the chief of the army's General Staff had been killed.