Some of the UAVs launched from Iran are being intercepted outside of Israel
Some of the drones launched from Iran are being intercepted outside of Israel, a military source told TASS.
"I can confirm that some of the interceptions are taking place outside of Israel," the agency's source said.
Earlier, Israeli army spokesperson Anna Ukolova told TASS that Israel had detected the launch of about 100 UAVs from Iran, and the Israeli Air Force and air defense systems "are ready to intercept and protect citizens."
Recall that Iran launched more than 100 drones towards Israel. It was reported that it would take several hours for the drones to reach their targets.