#Tasnim: "The number of people injured in Israeli strikes reaches 95"
At least 95 people have been injured and one rescue worker has been killed in Israeli airstrikes in 12 provinces of Iran, Iranian Red Crescent spokesman Mojtaba Khalidi said.
“Rescue operations are ongoing in 12 provinces of the country. 95 of our compatriots were injured in the incident and taken to medical centers, while 26 were treated at the scene. Unfortunately, one of our rescue workers in East Azerbaijan province was killed during the operation. Another ambulance worker was injured in the Qasr-e Shirin region and is currently receiving treatment,” Khalidi was quoted as saying by the Tasnim news agency.