"Israel has eliminated all Iranian participants in negotiations with the US" - #CNN
Israel has killed all the Iranian participants in the recent negotiations with the United States, CNN reports, citing the US president.
According to the media outlet, Trump said that the people he dealt with are dead.
When asked by a reporter, “Does this mean that Israel killed the people you were negotiating with?” Trump sarcastically replied: “Well, they certainly didn’t die of the flu or the coronavirus.”
According to the source, in early May, Israel informed Trump of its readiness to attack Iran’s nuclear facilities.
“While the Trump administration is trying to negotiate a nuclear deal with Iran, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu is threatening to disrupt the talks by striking Iran’s main uranium enrichment facilities,” the article says.