"We would not want aid to Ukraine to decrease because of Iran" - Zelensky
Tensions between Iran and Israel are not helping Ukraine. This was reported by RBC-Ukraine, President Zelensky said.
He stressed that the consequences of Israel's strikes on Iran are already noticeable: oil prices have risen, and this is beneficial for Russia.
"This factor definitely does not help us," Zelensky said.
He expressed concern about a possible reduction in Western aid to Ukraine against the backdrop of tensions in the Middle East.
"No one is claiming that relations between America and Israel are good, but we would like aid to Ukraine not to decrease because of this," he added.
The Ukrainian publication Strana.ua also noted yesterday that Kiev faces only negative consequences due to the escalation of the conflict between Israel and Iran, since the situation in the Middle East will inevitably divert the West's attention and resources from Ukraine.
Zelensky had earlier expressed dissatisfaction that the United States was sending American missiles to Israel instead of Ukraine.