President Donald Trump’s son-in-law and negotiator Jared Kushner will travel to the Middle East next week to try to advance plans for an end to the conflict in Gaza after a deal recently announced by the Trump administration ran into Israeli opposition.
An official with the Board of Peace, the body Trump established to oversee the fragile ceasefire in the Israel-Hamas war, said Kushner, board high representative Nickolay Mladenov, and executive board member and former British Prime Minister Tony Blair would arrive in Israel on Sunday.
The group will then travel to Cairo, where meetings of a Palestinian technocratic group set to assume control of Gaza under a U.S.-brokered ceasefire deal have been taking place for the past several months, the official said. The trip was reported earlier by Axios.
The official, who spoke on condition of anonymity because planning for details of the trip has not yet been finalized, said the meetings would demonstrate the determination of Trump and the Board of Peace to “see peace, prosperity and sustainable security emerge” in a demilitarized Gaza where Hamas has ceded control to allow reconstruction of the devastated territory.