Russian and US Presidents Vladimir Putin and Donald Trump had a telephone conversation. This was reported to reporters by the presidential aide for international affairs Yuri Ushakov.
“Vladimir Vladimirovich Putin has just had another telephone conversation with US President Donald Trump. The conversation lasted about an hour, or more precisely, 50 minutes. It was meaningful, sincere and, most importantly, very useful,” Ushakov said.
According to him, Putin condemned Israel’s military action against Iran. Trump, in turn, assessed the situation surrounding Israel and Iran as “very worrying.” At the same time, the Russian president announced his readiness to mediate between Israel and Iran. Ushakov also added that Putin and Trump do not rule out the resumption of negotiations on the Iranian nuclear issue.
This is the fifth telephone conversation between the two presidents since the beginning of the US president’s term. The last time Putin and Trump spoke was on June 4, discussing the situation in Ukraine and the results of the talks in Istanbul.