Pezeshkian: "Responsibility for Israel's aggression against Iran lies with the US"
The United States bears responsibility for Israel's aggression against Iran, the President of the Islamic Republic, Masoud Pezeshkian, said.
"America, contrary to all norms of international law, allows Israel to carry out aggression and attack our country," the president said in his speech to parliament.
"The United States is undoubtedly playing a direct role in the Israeli military operations," Pezeshkian stated during a cabinet session, as reported by Fars News Agency. He noted that the ongoing attacks on Iranian territory are not unilateral acts by Tel Aviv, but the result of calculated coordination with Washington.