Wednesday, 18 June, 2025, 12:40
The Israeli Defense Forces have denied Iranian claims that they have taken control of Israeli airspace.
“Today, Iran has no advantage in its airspace, how can they achieve this in Israel? Over the past six days, the Israeli Air Force has been moving freely in Iranian airspace, striking IRGC positions,” Israeli army spokeswoman Anna Ukolova told a TASS correspondent.
“Apparently, the perception of control over airspace for the IRGC command is purely subjective, they neglect to check the facts,” she continued.
“Even missiles and drones launched at our cities are mostly successfully shot down by our air defenses,” Ukolova noted.