#Bloomberg: "The US is preparing to strike Iran in the coming days"
Senior US officials are preparing for the possibility of a strike on Iran in the coming days, Bloomberg reports, citing sources.
Some of the agency's interlocutors indicated that the strike could be carried out over the weekend. According to one of the sources, the heads of some federal agencies have also begun preparing for the attack.
"Senior US officials are preparing for the possibility of a strike on Iran in the coming days... The situation is still evolving and could change," the agency reports.
The Wall Street Journal, citing sources, reported earlier that Trump approved a plan to attack Iran on Tuesday, but refrained from giving the final order. According to CNN, he is holding off on the attack for now.