Putin: "We are ready to meet with everyone, including Zelensky"
Russian President Vladimir Putin has announced that he is ready to meet with Ukrainian President Volodymyr Zelensky, but it is not clear "who will sign the documents."
"We are ready to meet with everyone, including Zelensky. That is not the question. If the Ukrainian state trusts someone to conduct negotiations, for God's sake, let it be Zelensky. But that is not the question," Putin said during a meeting with the heads of international news agencies.
"The question is who will sign the documents," the Russian president added.
Putin recalled that according to the Constitution of Ukraine, the president of the country is elected for a five-year term, and even under martial law there are no ways to extend it.
"If the head of state is illegitimate, then the entire system of power appointed by the head of state also becomes illegitimate," the Russian president added.