"We will demand the full price" - Netanyahu after hospital strikes
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said Iran would be held responsible for the rocket attacks on Israeli civilians and the Beersheba hospital.
“This morning, Iranian terrorists fired rockets at the Soroka Hospital in Beersheba and the civilian population in central Israel. We will demand the full price from the tyrants in Tehran,” Netanyahu said on the X social network.
Israeli Defense Minister Katz announced: "The Prime Minister and I have instructed the IDF to increase the intensity of attacks on strategic targets in Iran and on government facilities in Tehran."
Earlier, Iran had fired about 20 rockets at Israel, some of which hit residential areas in Tel Aviv and its suburbs. One of the rockets hit the Soroka Hospital in the southern city of Beersheba. The Israeli ambulance service reported more than 30 casualties.