"Russia does not want to draw premature conclusions" - Lavrov
Russia would welcome a ceasefire between Iran and Israel, but does not want to draw premature conclusions. This was stated by Russian Foreign Minister Sergei Lavrov.
“It is difficult to have a clear picture of the events taking place there. At the same time, Russia welcomes any agreement that will lead to a ceasefire,” the Russian Foreign Minister noted.
“Let's not make hasty conclusions based on fragmentary information. But we are for peace,” Lavrov added.
Let's recall that US President Donald Trump earlier announced the establishment of a ceasefire between Israel and the US, also noting that it is indefinite and will last forever.