Tuesday, 24 June, 2025, 16:46
Israel struck the outskirts of the cities of Babol and Babolsar in northern Iran after the truce announced by US President Donald Trump.
This was reported by the ISNA agency.
According to its information, explosions occurred in the cities. Information about which specific targets were targeted by Israel is not reported.
Israel's state broadcaster Kan reported that the Israeli Air Force struck a radar station north of Tehran.
The strike was in response to a morning missile launch toward Israel that the Israeli side considered a ceasefire violation. The target in Iran was symbolic, Kan notes.