#FT: "Trump and Zelensky to discuss halting arms supplies to Ukraine on Friday"
US President Donald Trump and Volodymyr Zelensky will discuss the suspension of aid to Kiev during a phone call on Friday, the British Financial Times newspaper reported, citing sources.
Earlier, Politico reported that the US and Ukraine are working to arrange a phone call between Zelensky and Trump.
"Donald Trump and Volodymyr Zelensky will discuss the sudden suspension of some key US supplies to Kiev during a phone call on Friday... Zelensky will also raise the issue of possible future arms sales," the media outlet reported.
Recall that the Pentagon had announced that it was not going to completely stop military aid to Ukraine.