"A 10% additional tariff will be imposed on countries that support BRICS" - Trump
Washington will impose a 10% tariff on countries that support the "anti-American" policy of the BRICS, US President Donald Trump announced on the Truth Social social network.
"Any country that supports the anti-American policy of the BRICS will be subject to an additional 10% tariff. There will be no exceptions to this policy," the politician wrote.
BRICS is an intergovernmental association created in 2006 by Russia, China, India and Brazil, in 2011 it was joined by South Africa, then Egypt, the UAE, Ethiopia, Iran, and from January 2025 - Indonesia.