Israel strikes Hezbollah command post
The Israel Defense Forces (IDF) attacked a command post of the Shiite Lebanese movement Hezbollah in southern Lebanon, the army's press service reported on Thursday.
"On Wednesday night, the IDF attacked a Hezbollah military command post from which the movement's terrorists were operating in the Yochmor area of southern Lebanon," the statement said.
The press service added that the command post was located in a civilian building. It was also noted that before the attack, the Israeli side took measures to reduce the risk to the civilian population.