Rubio: "US disappointed by lack of more progress on Ukraine"
The United States is interested in a clear plan to end the conflict in Ukraine, and proposals on this issue will be presented to Trump on Thursday. This was announced by US Secretary of State Marco Rubio at the end of a meeting with Russian Foreign Minister Sergei Lavrov in Malaysia.
Rubio said that he discussed with Lavrov “some ideas” about what a “roadmap” to end the Ukrainian conflict could look like.
“The United States is disappointed by the lack of tangible progress on the Ukraine issue,” Rubio said, adding that the US will continue to engage with all parties to resolve the conflict in Ukraine, despite the "lack of progress" in peace talks.
According to him, during a meeting with Russian representatives today, the United States heard proposals on Ukraine that had not been voiced before.