Rubio: "The vast majority of US military aid to Ukraine continues to flow as scheduled"
The vast majority of U.S. military aid to Ukraine has not been suspended and is continuing on schedule, U.S. Secretary of State Marco Rubio said.
"Ultimately, I would say that the vast majority of U.S. military aid to Ukraine has never been suspended and is continuing on schedule," Rubio told reporters.
"The U.S. has not made a political decision to no longer transfer weapons to Ukraine, there has only been a review of stockpiles and a suspension of deliveries," Rubio added.
A number of U.S. partners in Europe have Patriot air defense systems that Kyiv needs, and Washington hopes to ensure that they are transferred to Ukraine, the secretary of state said.