"7 organizations were allowed to export flowers from Armenia to Russia" - Rosselkhoznadzor
Currently, the State Agricultural Supervision has allowed 7 organizations to export Armenian flowers to Russia, while measures are ongoing in other farms.
“Together with our partner organization, the Federal Service for Veterinary and Phytosanitary Supervision of the Russian Federation (Rosselkhoznadzor), we are actively working on the issues of exporting Armenian flowers to Russia.
Joint online video surveillance has been carried out in flower greenhouses, based on the results of which the issue of exporting a particular manufacturer’s products to Russia is decided,” the State Agricultural Supervision Service reported, noting that a group of Rosselkhoznadzor specialists will soon visit Armenia on a working visit.