Hezbollah ready to repel possible US and Israeli aggression against Lebanon
The Hezbollah movement has restored its military potential and is ready to repel possible US and Israeli aggression against Lebanon. Mahmoud Kamati, a member of the movement's political council, told RIA Novosti.
"If Israel decides to start a war against Lebanon with US support, it will require an immediate response... We are fully prepared to repel any Israeli attack on Lebanon," Kamati said.
The representative of the Shiite Resistance Political Council stressed that the international attention to the issue of Hezbollah's disarmament is a direct indicator of the movement's combat readiness and strategic potential.