#Axios: "Trump may be supplying offensive weapons to Kiev"
US President Donald Trump will announce a new plan to supply weapons to Kyiv on Monday, which may include offensive weapons, Axios journalist Barak Ravid reported, citing sources familiar with the plans.
Trump previously said that the United States would send Patriot missiles to Ukraine. According to Trump, the United States will send Ukraine "various pieces" of military equipment, for which the Ukrainians will pay in full.
"President Trump will announce a new plan to arm Ukraine on Monday, which is expected to include offensive weapons... Two sources said they have reason to believe the plan will likely include long-range missiles," the portal journalist emphasized, citing two unnamed sources.