2 killed in overnight strikes on Ukraine
Last night, the Russian side attacked Ukraine with four S-300/400 missiles and 136 attack drones, the Ukrainian Air Force Command reported.
In the Shostka village of the Sumy region, two men were killed, about 30 multi-storey and private houses were damaged, and a civilian infrastructure facility was destroyed as a result of a drone attack, the head of the regional military administration, Oleg Grigorov, noted.
A fire broke out as a result of a drone attack in the Sumy village. According to Grigorov, non-residential buildings were damaged, but there were no casualties.
In the Kamensky district of the Dnipropetrovsk region of Ukraine, three people were injured: a 51-year-old man and two 13-year-old girls, the head of the regional military administration, Sergey Lysak, reported.