"We discussed our joint steps to bring peace closer with Kellogg" - Zelensky
US President's Special Representative Keith Kellogg and Ukrainian President Volodymyr Zelensky discussed areas of cooperation with the United States to achieve peace. This was reported by Ukrainian President Volodymyr Zelensky.
"We discussed the path to peace and what we can practically do together to bring it closer. This is strengthening Ukraine's air defense, joint production, joint procurement of defensive weapons with Europe. And, of course, sanctions against Russia and those who help it. We hope that the United States will take a leading role, because it is clear that Moscow will not stop if its unreasonable ambitions are not stopped by force," the Ukrainian president said.
Earlier it was reported that US President's Special Representative Keith Kellogg arrived in Kiev. According to him, the visit will last a week.