Zatulin։ "US ambassador to Turkey actually said what there is an agreement on,
The words of US Ambassador to Turkey Tom Barrack that the United States is ready to control the Zangezur corridor for 100 years in order to advance negotiations between Armenia and Azerbaijan may not be a bluff, but a real plan. This was stated to RTVI by the First Deputy Chairman of the State Duma Committee on CIS Affairs Konstantin Zatulin.
Recall that, according to Middle East Eye, Barrack said during a speech to journalists on July 11 that the negotiations between Yerevan and Baku had reached a deadlock, noting that both republics are “disputing over a 32-kilometer road,” and the United States is ready to control the Zangezur corridor for 100 years in order to advance the negotiations.
Zatulin told RTVI that behind the words of the American ambassador “there is an agreement between the leaderships of Armenia and Azerbaijan on this option.”
“I think this is a very real prospect. I even think that the recent escalation in Russian-Armenian, as well as Russian-Azerbaijani relations, is precisely due to the fact that Azerbaijan and Armenia have artificially escalated the tension in order to avoid asking Moscow about the Zangezur corridor,” the deputy said.
Zatulin recalled that earlier there were rumors that if such a corridor were created, it would be controlled by Russian troops or Russian representatives. Now, according to the deputy, “no one in Armenia or Azerbaijan is worried about this.”
“It is important for them that the new owners of the region come and exercise this control. Therefore, a situation is being deliberately created where, due to the freezing of relations, it is not convenient to ask Russia about this, but it is convenient to negotiate with it, together with the Americans. I think that the US ambassador to Turkey actually said what there is an agreement on,” Zatulin concluded.