Trump says Coca-Cola agreed to use real cane sugar in US
President Donald Trump said on Wednesday that Coca-Cola opens new tab had agreed to use cane sugar in its beverages in the U.S. after his discussions with the company.
"I have been speaking to Coca-Cola about using REAL Cane Sugar in Coke in the United States, and they have agreed to do so. I'd like to thank all of those in authority at Coca-Cola," Trump said in a post on Truth Social.
According to Reuters, the Trump administration’s Make America Healthy Again initiative is linked to the health movement supported by Health Secretary Robert F. Kennedy Jr., which seeks to change food product formulations and eliminate ingredients such as artificial colors.