"Türkiye is ready to help Syria strengthen its defense capabilities" - Defense Ministry
Ankara is ready to help Damascus strengthen its defense capabilities if the new Syrian authorities make such a request. This was reported by the TRT Haber television channel, citing sources in the Turkish Defense Ministry.
“We have previously stated that we will provide any assistance in strengthening Syria’s defense capabilities and supporting the fight against terrorism if they request it,” the sources said.
According to the Turkish Defense Ministry, no Turkish military personnel stationed in Syria were harmed as a result of the Israeli airstrikes.
“There is no negative situation regarding our troops and personnel in Syria as a result of the Israeli airstrikes,” the sources said.