Global media forum with Aliyev's participation to be held in occupied Stepanakert
The III Global Media Forum will be held in occupied Stepanakert from July 19 to 21 under the theme “Digital Transformations: Strengthening the Resilience of Information and Media in the Age of Artificial Intelligence,” Azerbaijani media reported.
The participation of the President of Azerbaijan is planned. About 140 foreign guests from 52 countries are invited to the forum, including representatives of more than 30 news agencies, 7 international organizations, about 80 media companies, as well as specialized institutions and structures related to the field.