At least 115 Palestinians killed in Gaza
At least 115 Palestinians have been killed in Gaza in the past 24 hours, including 92 who were waiting in lines for food at distribution points, the Qatari Al Jazeera television channel reported.
According to the media outlet, soldiers killed 79 people waiting for aid in the north of the enclave and another 13 people at distribution points in Rafah and Khan Yunis in the south. Gaza health authorities also announced 19 deaths from hunger over the past day. Earlier, Al Jazeera, citing the Gaza Health Ministry, reported that emergency departments in hospitals in the territory were overwhelmed with an unprecedented number of hungry people.