"Larijani conveyed a message to Putin on behalf of the Iranian leadership" - Bagai
Iran's Supreme Leader Ali Larijani had a good meeting with Putin during his visit to Moscow, discussing the situation in the Middle East, the official representative of the Islamic Republic's Ministry of Foreign Affairs, Esmail Baghai, announced.
"During his visit to Moscow, Larijani conveyed to President Putin the message of the Iranian leadership, with the general positions and views of the Islamic Republic on the situation in the Middle East," he said at a weekly press conference.
In addition, Putin and Larijani discussed global processes and a wide range of current issues, including bilateral relations.
Let us recall that on Sunday, Vladimir Putin received Larijani in the Kremlin, who gave his assessment of the aggravation of the situation in the Middle East, as well as the situation surrounding Iran's nuclear program.