Peskov: "Moscow and Baku are entering a difficult period of relations"
Relations between Moscow and Baku have a solid foundation, but are currently going through a difficult period. This was stated by the press secretary of the Russian president, Dmitry Peskov, to journalists.
"Indeed, there is a solid foundation, there is a coincidence of interests of the two countries, there is mutually beneficial cooperation based on mutual respect. However, sometimes it happens that there are difficult periods in relations between the two countries. Now is one of such periods," the Kremlin representative said.
"We hope that this period will pass," Peskov emphasized, answering that "the cooperation between the two countries is mutually beneficial."