At least 19 killed in plane crash in Bangladesh capital
At least 19 people have been killed and 100 to 150 injured in a plane crash in the Bangladeshi capital, the Daily Star reported, citing government officials.
“At least 19 people have been killed in a Bangladesh Air Force plane crash near Milestone College,” Shahjahan Shikder, a spokesman for the Bangladesh Fire and Civil Defense, told the media.
In turn, Syedur Rahman, a special assistant to the chief adviser to the Ministry of Health, reported 16 deaths. He noted that “100 to 150 people were injured” in the plane crash.