Monday, 21 July, 2025, 18:21
US President Donald Trump has released a video created by artificial intelligence, which shows the arrest of former US President Barack Obama by agents of the Federal Bureau of Investigation (FBI). The video was published on the social network Truth Social.
The video presents excerpts from speeches by American politicians, including former US President Joe Biden, in which they all say the same phrase: "No one is above the law."
At the end of the episode, Trump and Obama are sitting in chairs when FBI agents appear and handcuff Obama. The former president is then sent to prison.