Peskov: "Russia's approach to the Palestine issue is guided by all UN Security Council resolutions"
On the Palestinian issue, Russia is proceeding from all UN Security Council resolutions, and following them is the most correct way out of the situation, Russian presidential spokesman Dmitry Peskov said.
Earlier, French President Emmanuel Macron announced that France would officially recognize the state of Palestine at the UN General Assembly in September.
“In this case, we are proceeding from all UN Security Council resolutions and believe that following the relevant resolutions is the only correct way out of the difficult situation the region is currently in,” Peskov told reporters.