UAE and Jordan airlift aid to Gaza
Jordan, in cooperation with the UAE, has airlifted 25 tons of humanitarian aid to the Gaza Strip, the Jordanian military said in a statement.
Earlier, the Israel Defense Forces announced the resumption of humanitarian aid to the Gaza Strip by air.
The statement noted that on Sunday, the Jordanian military carried out three airlifts of humanitarian and food aid to the Gaza Strip, one of which was carried out jointly with the UAE.
“The airlifts were carried out by C-130 aircraft of the Jordanian and UAE air forces, which delivered 25 tons of food and humanitarian aid,” the Jordanian military said.
Earlier, the Israeli military announced daily “tactical pauses” in military operations to facilitate the work of international humanitarian organizations to distribute humanitarian aid.