"Sanctions against Russia may be applied earlier than the 50-day period" - Trump
U.S. President Donald Trump signaled that secondary sanctions against Russia could be imposed earlier than the 50-day deadline he announced earlier this month.
"We're looking at that whole situation. It could be that we'll have to impose secondary sanctions on you," he said, adding "maybe" when asked whether they could come sooner than 50 days.
The remarks follow a third round of Ukraine-Russia peace talks held in Istanbul on July 23, which lasted less than an hour and ended with Russia again rejecting a full ceasefire.