Le Pen: "The trade agreement concluded between Washington and Brussels is a fiasco for Europe"
The trade agreement between Washington and Brussels is a fiasco for Europe. Marine Le Pen, the head of the French National Rally parliamentary group, wrote about this in X.
“The trade agreement between Ursula von der Leyen and Donald Trump is a political, economic and moral fiasco,” Le Pen commented, emphasizing that the EU’s sovereignty is noticeably blurred after such an disproportionate agreement, and under the weight of the “Brussels bureaucracy” it is completely destroyed.
Yesterday, US President Donald Trump, after meeting with European Commission President Ursula von der Leyen, announced that the US and the EU had agreed that the tariff on all European goods imported into the United States would be 15%, while the EU would not levy tariffs on American goods.