Jennifer Lopez has refused to perform in Russia in August
Jennifer Lopez has refused to perform in Russia in August due to possible hostility from the West, Russian media reports say. Three months ago, the singer and her organizers had already agreed on a concert in Moscow worth at least $1 million, set a date, but it was canceled.
According to Mash, Lopez has too many reputational risks during her stay in the CIS countries (Kazakhstan, Uzbekistan and Armenia). At the same time, the legend of the 2000s herself is not against giving a concert in these countries, but only after the end of the conflict with Ukraine.
The head of the large PMI concert agency, Yevgeny Finkelstein, did not deny information about negotiations with Lopez, but refused to comment.