"Ukraine, as always, is ready to cooperate with the United States" - Zelensky
Ukraine, as always, is ready to cooperate with the United States. This was announced by Ukrainian President Volodymyr Zelensky.
"Ukraine, as always, is ready to cooperate with America, with President Trump, in the most effective way possible, so that this war ends with dignity and lasting peace," Zelensky wrote on his X page, responding to US President Donald Trump's statement made the day before.
The US president had announced that he was disappointed with the Russian president and was reducing the 50-day deadline he had given Vladimir Putin to conclude a deal on achieving peace in Ukraine, noting that he was now giving it 10-12 days.