Trump against NATO inclusion in security guarantees for Ukraine, - Macron
French President Emmanuel Macron has said that any possible territorial concessions by Ukraine should be directly linked to security guarantees. This was reported by the Le Monde newspaper.
According to Macron, US President Donald Trump has clearly expressed his position that NATO should not be part of these guarantees, as this is an important argument for Russia.
"He even said things that are very important to me: the fact that NATO should not be part of these security guarantees, and we know that this is a strong argument, especially for the Russian side," Macron said.
At the same time, the US and all allies, according to Trump, should be involved in these guarantees, which Macron called a principial clarification.