"The war continues even on the day of negotiations" - Zelensky
Ahead of the summit in Alaska, the Ukrainian president made a video message, noting that active fighting and strikes by the Russian side continued in Ukraine during the day.
“We are being reported about Russian strikes on Ukrainian regions. Sumy - a Russian strike on the central market. Dnipropetrovsk region - strikes on cities and enterprises. Zaporozhye, Kherson, Donbas - targeted Russian strikes. The war continues. It continues precisely because there is not only an order, but also signals from Moscow about preparations to stop this war.
They are also killing the day of negotiations. And this says a lot. The day before yesterday, we discussed with the United States of America, with the Europeans, what can actually work. Everyone needs an honorable end to the war. Ukraine is ready to work as effectively as possible to stop the war. We are pinning our hopes on America’s strong position. Everything will depend on it - the Russians are taking American power into account. Only power," Zelensky said.