White House: "Putin and Trump meeting to be held in "3+3" format"
The meeting between Russian and US Presidents Vladimir Putin and Donald Trump will take place in a "3+3" format, and not face to face, as previously reported. The meeting will be attended by senior Russian and US officials. This was reported by Reuters, citing the White House.
The American side will be represented by President Trump, US Secretary of State Marco Rubio and US President's special representative Steve Witkoff.
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov and Russian Ambassador to the US Alexander Darchiev have already arrived in Anchorage. Presidential Assistant Yuri Ushakov and Defense Minister Andrei Belousov will also participate in the summit.