#Reuters: "Putin and Zelensky may meet in Hungary"
The meeting between Russian President Vladimir Putin and Ukrainian President Volodymyr Zelensky, which Donald Trump announced after the summit in Washington, may take place in Hungary. This was reported by Reuters, citing a senior White House official.
Previously, Hungary was considered one of the possible locations for the meeting between Trump and Putin, which,
however, took place in Alaska.
CNN noted that Hungarian Prime Minister Viktor Orban is close to both the US and Russian presidents.
In addition, in April the country announced its withdrawal from the jurisdiction of the International Criminal Court, which had issued an arrest warrant for Putin.
French President Emmanuel Macron said he would like the leaders of Ukraine and Russia to hold talks in a "neutral country" such as Switzerland, adding that he was "insisting on Geneva."