Putin presents Erdogan with his assessment of the Alaska summit
During a telephone conversation with his Turkish counterpart Recep Tayyip Erdogan, Russian President Vladimir Putin presented his assessments of the Russian-American summit in Anchorage. This was reported by the Kremlin press service.
"During a telephone conversation with the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan, Russian President Vladimir Putin expressed his assessments of the Russian-American summit held in Anchorage," the statement said.
The Russian President noted the assistance provided by Turkey in holding talks with Ukrainian representatives in Istanbul.