"Oil supplies to Hungary have been stopped again due to the Ukrainian strike" - Szijjarto
Hungarian Foreign Minister Péter Szijjártó reported that Russian oil supplies via the Druzhba pipeline have been disrupted again.
“We received a message last night that the Druzhba pipeline on the Russian-Belarusian border has been attacked again, for the third time in recent times. Oil supplies to Hungary have been disrupted again. This is another attack on the energy security of our country,” Szijjártó said.
Earlier, the Ukrainian armed forces reported an attack on the Unecha oil refinery in the Bryansk region, which is part of the Druzhba pipeline.