#TRTHaber։ "Construction of the railway as part of the "Zangezur Corridor" has begun in Turkey"
The groundbreaking ceremony for the Kars-Igdir-Aralyk-Dilucu railway line, which is part of the "Zangezur Corridor", is taking place in Igdir.
This was reported by Oxu.Az with reference to Turkish media.
Turkish Minister of Transport and Infrastructure Abdulkadir Uraloglu, who is participating in the ceremony, said that the capacity of the railway line will be 5.5 million passengers and 15 million tons of cargo per year.
"With the construction of the Kars-Igdir-Aralık-Dilujü railway line, we are taking one of the most significant steps in the implementation of the Zangezur corridor, which is important not only for Turkey, but also for the entire South Caucasus and Eurasia," the Turkish minister said.