"Putin is ready to meet with Zelensky if there is an agenda" - Lavrov
A meeting between Russian President Vladimir Putin and Ukrainian President Volodymyr Zelensky is not planned, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov said in an interview with NBC.
According to Lavrov, the Russian president is ready to meet with him when the summit agenda is ready, which is not yet available.
“President Putin has clearly said that he is ready for a meeting if this meeting actually has an agenda, a presidential agenda,” Lavrov said, adding that Ukraine is obstructing the peace process.
“During the meeting between Putin and US President Donald Trump in Alaska, Russia showed flexibility on some issues, but Zelensky said "no" to everything,” Lavrov detailed.